Baran 'Bir Majid Majidi Filmi' (2001) İran yapımı Tr Alt Yazılı Full Tek Part

 • Yalnız yaşayan Allah'a komşu olur... Ayrılık öyle bir ateştir ki alevi yürek yakar.
  Şimdi aşk zamanıdır... Bıyıklar yeni terlemiş, kan deli deli akmakta, yerinde duramayıp her şeye ve herkese burnunu sokmakta, biraz huysuz, biraz delişmen, biraz çenesi düşük, biraz kinci, biraz inatçıdır... Hepsinin toplamı, gençtir işte ve zaman 'aşk' zamanıdır, aşk-ı baran altında ıslanma zamanıdır.
  Sonra baran gelir, rahmetin kapılarını açar ve sır ayan olur gencin gözlerine, gözlerinden yüreğine... Baran ile gelen aşk olur, Rahmet olur Latif'in yüreği/ne. Aynalar çıkar ortaya, bakışlar değişir, aşkla dolanın siması güzelleşir, aşk sureti ve dâhi sireti güzelleştirir. Durduk yere tebessüm eder insan neden yokken ve aslında neden varken ve o neden aşikârken ama aşikâr olan henüz yürek hanesinin sınırlarında misafir ediliyorken. Yollar gözlenir, öyle de güzeldir ki beklenen anlar. İnsan hâlden hâle girer. Farklıdır herkesten. Onda mantık aranmaz artık, mantık ve akıl terk-i diyar eylemiştir haneyi, hanede başkası oturmaktadır çünkü. Kelimelere ihtiyacı yoktur aşkın, kelimelere. Onun dili ayrıdır. Lâl eder insanı o, sır eder yürekte sevileni, kelimeye dökmez onu, dökemez onu. Aşkın kelimesi tektir, o da sevgilinin adıdır. Ondan gayrısı, israf-ı kelâmdır. Görülen hep sevgilidir, duyulan, hissedilen... Dünya şarkısını söyler, aşığın payına sessizlik düşer; o sessizliğin içindedir âşık olunan. Sonra sevgiliyi gözünden sakınmaya başlar âşık. Korkar onu kaybetmekten. İlk ayrılık gelir, karlar altındadır dünya, soğuktur, sessizdir, soluk almaz hiçbir şey... Sevgiliyi aramaya çıkınca yüreğin dili konuşur:
  Ayrılık öyle bir ateştir ki alevi yürek yakar.
  Fajr Film Festivali ve Montreal Film Festivali'nden birçok ödül almış bir film Baran ve henüz izlemedinizse, mutlaka izleyin.

  Category : Film

  #baran#039#bir#majid#majidi#filmi#2001#İran#yapıı#tr#alt#yazıı#full#tek#part

  0 Comments and 0 replies
arrow_drop_up